BÓL LĘDŹWI – przewlekły ból lędźwi wynika z uszkodzenia nerwów i ich osłonek

Dziś potrafimy poradzić sobie z również z tym problemem w sprawdzony sposób.

Każdy z nas czasami cierpi na ból lędźwi. Jeśli jest to ból przejściowy, zwykle jest spowodowany np. przeziębieniem, nadmiernym wysiłkiem, ewentualnie urazem lub niewłaściwą postawą kręgosłupa.

Jeśli jednak mówimy o przewlekłym bólu lędźwi lub pleców, przyczyna zwykle leży w podrażnieniu korzeni nerwowych lub uszkodzeniu ich osłonek. Tylko nerw z funkcjonalną osłonką może prawidłowo funkcjonować bez problemów. O co chodzi?

MYELIN – składnik osłonek nerwowych odpowiedzialny za ich ochronę, odżywienie i prawidłowe funkcjonowanie.

Włókno nerwowe jest owinięte specjalną osłonką, zwaną osłonką mielinową. Tworzą ją komórki (komórki Schwanna), których głównym zadaniem jest ochrona i odżywienie włókna nerwowego. Głównym składnikiem osłonki nerwowej jest substancja o nazwie mielina (obrazek poniżej). Bez niej nerw nie może prawidłowo funkcjonować.

Komórka nerwowa z uszkodzonym włóknem i komórka Schwanna otaczająca włókno nerwowe

snimka-obrazovky-2024-01-12-o-105839_1

Najczęściej z wiekiem, ale także np. po przebytej chorobie, może się zdarzyć, że nasz własny organizm zacznie uszkadzać te komórki. Przyczyna jest często nieznana, ale zaczyna się to po prostu dziać. Proces ten, polegający na utracie osłonek mielinowych, nazywany jest neuropatią (neuro = nerw, patos = choroba). Ponieważ dotyczy nerwów obwodowych, które zaopatrują np. kręgosłup, lędźwie, ręce lub nogi, mamy do czynienia z tzw. neuropatią obwodową. I to jest dokładnie nasz problem z przewlekłym bólem lędźwi lub pleców. Neuropatia to choroba postępująca. Odpowiednimi środkami możemy ją tylko spowolnić, prawie zatrzymać, ale nie wyleczyć.

Nerw, który traci osłonkę mielinową, nie może prawidłowo funkcjonować, zaczyna boleć. Dochodzi do obnażenia i podrażnienia włókna nerwowego przez otaczającą tkankę, a także niedostatecznego odżywienia. Można to porównać do kabla antenowego. Jest on wewnątrz również chroniony siatką, aby nie zakłócać sygnału telewizyjnego. Jeśli jednak kabel jest uszkodzony i brakuje w tym miejscu ochronnej siatki, obraz zaczyna ziarnić i szumieć.

Podobnie dzieje się z osłonką mielinową nerwów. W wyniku jej utraty dochodzi do niewłaściwego funkcjonowania i rozprzestrzeniania się bodźca nerwowego. Objawia się to niespecyficzną, często trudną do zlokalizowania formą bólu. Nie można dokładnie określić, skąd pochodzi ból. Osoba dotknięta tym problemem ma wrażenie, że bolą ją całe lędźwie lub plecy, po prostu ból zazwyczaj jest trudny do zlokalizowania i określenia. To typowy objaw neuropatii, czyli utraty osłonki mielinowej. Co możemy z tym zrobić?

REMYELIN – na rynku od ponad 3 lat i dziesiątki tysięcy doskonałych doświadczeń w leczeniu bólu neuropatycznego lędźwi i pleców

44_remyelin-1080x1620-2.png_1

Słowacko-włoska firma rozwojowa PHARCO GRANCREO wprowadziła w 2020 roku wyjątkowy produkt na rynku światowym – REMYELIN. Jego skład jest ściśle naukowo ukierunkowany na odbudowę mieliny w nerwach (tzw. proces remielinizacji). Jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się neuropatycznego uszczerbku mieliny w innych nerwach. Najnowsza wersja zawiera również substancje o wyraźnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dzięki temu szybciej i skuteczniej działa w przypadku wspomnianych dolegliwości.

REMYELIN – klinicznie potwierdzona skuteczność w leczeniu bólu pleców i lędźwi

Badanie kliniczne w Republice Słowackiej w 2024 roku z udziałem produktu REMYELIN przeprowadzono w 17 gabinetach (z których 11 było neurologicznych) na grupie niemal 90 osób przez okres 2 miesięcy. Potwierdzono rzeczywistą ulgę w bólu pleców i lędźwi, a także poprawę ruchomości kręgosłupa i lędźwi (zobacz wykres poniżej). Respondenci zgłaszali ulgę od bólu już po 14 dniach stosowania produktu.

Snímka obrazovky 2025-03-17 o 10.30.21 (2)

REMYELIN jest ukierunkowany na pomoc:

  • w przypadku bólu pleców i lędźwi,
  • przy zespole cieśni nadgarstka,
  • przy neuropatiach górnych i dolnych kończyn,
  • w przypadku cukrzycy,
  • przy herpesie i boreliozie.

Korzyści i działanie REMYELIN doceniają także lekarze, a co roku korzystają z niego dziesiątki tysięcy osób z bólami bioder, pleców i zespołem cieśni nadgarstka. Większość z nich stosuje REMYELIN od dłuższego czasu. REMYELIN zawiera 30 kapsułek, a zazwyczaj stosowana dawka to 1 kapsułka dziennie. Produkt jest powszechnie dostępny w sklepach internetowych. Przy średniej cenie dzienna porcja to około 4 zł, warto spróbować.

REMYELIN kupisz TUTAJ


MUDr. Piotra Čičváka

neurolog, Stara Lubownia

unknown-qntbpkuhgx0i734qwmjcla3j8lo3o7c08g3z1ctzew